Pałac Jusupowych w Sankt Petersburgu

with Brak komentarzy

Sankt Petersburg jest niewątpliwie jednym z tych miast europejskich, którego zabytki bardzo wielu z nas są dobrze znane. Jedziemy do Petersburg aby odwiedzić przede wszystkim Ermitaż – jedno z największych muzeów na Świecie, Twierdzę Pietropawłowską, wspaniałe cerkwie,  piękne zespoły pałacowo-parkowe w samym mieście czy też  wokół miasta, np. Peterhof, Carskie Sioło. O Carskim Siole, a w szczególności  o pałacu Jekateryńskim https://palacezamkidwory.com/carskie-siolo-palac-jekaterynski/  i o Bursztynowej Komnacie  https://palacezamkidwory.com/carskie-siolo-i-bursztynowa-komnata/  napisałam artykuły,  które być może Was zainteresują.

I  Nawet dla tych, co pałaców nie lubią, znajdzie się coś ciekawego – np. okręt Aurora albo wodny spacer kanałami dawnej rosyjskiej stolicy.  Wieczorami, na głównych ulicach można posłuchać wspaniałej muzyki czy nawet potańczyć. W lipcu zdaje się, też jest organizowana „defilada” marynarki wojennej Rosji.  Innymi słowy Petersburg ma bardzo wiele do zaoferowania.

Ale ja dzisiaj chciałabym opowiedzieć Państwu o miejscu, które nie jest aż tak popularne wśród turystów, zwłaszcza zagranicznych, chociaż według mnie jest  bardzo ciekawe i ma bogatą historię.   W jego przeszłości odnajdziemy nawet  pewne wątki polskie. Przede wszystkim jednak,  swoją popularność zawdzięcza wyjątkowo głośnej zbrodni.  A mianowicie , chcę zaprosić do wysłuchania mojego podcastu o Pałacu Jusupowych na ul. Mojka 94 w Sankt Petersburgu,  gdzie miało miejsce zabójstwo świętego demona Rasputina.

Podstawowa Bibliografia:
  1. Koniec Rasputina,  Feliks F. Jusupow
  2. Święty Demon Rasputin i kobiety, René Fulop Miller
  3. История Рода Князей Юсуповых, О. Уточкина
  4. Дворцы Санкт-Петербурга Наследие Романовых, В.Г Глушкова
  5. https://yusupov-palace.ru/en

Zostaw Komentarz