Witam Wszystkich,

nazywam się Emilia Szutenbach i zawodowo wcale nie zajmuję się historią, chociaż z wykształcenia jestem magistrem historii.  Na co dzień, mam ciekawą pracę i współpracuję ze wspaniałymi ludźmi, ale od zawsze, od dziecka interesowały mnie różne zamki, opuszczone pałace, małe dworki. Nie ważne czy interesujący mnie obiekt był w ruinie, czy był wspaniałą rezydencją, zawsze wzbudzał moją ciekawość.

Z czasem, stało się to tak wielką pasją, że teraz gdziekolwiek bym nie wyjeżdżała, a podróże i fotografia to kolejne wielkie moje namiętności, zawsze staram się wyjazd podporządkować rezydencjom które chce zobaczyć i historiom które tam się wydarzyły.  Przede wszystkim skupiam się na historii obyczajowo – romansowej  🙂 .  Tak więc bitwy, wojny i polityka to tematy którymi się niewiele zajmuję.

Swoją pasją chcę się dzielić z innymi. Ponad to podróżując zwłaszcza po Polsce, zauważyłam, że wiele ludzi nie interesuje się swoimi zabytkami, czy ogólnie ujmując temat szerzej, naszym Polskim Dziedzictwem Narodowym. Dlatego mam nadzieję, że mój blog choć trochę zachęci wszystkich co tu trafią do poznawania Polskiego i Europejskiego  ( bo Europa to też MY, pamiętajmy o tym !) dziedzictwa.

Poza pisaniem, artykułów na moją stronę, które staram się przygotować najlepiej jak potrafię,

  • Prowadzę wykłady w Domach Kultury, Uniwersytetach III wieku, Klubach Podróżników  i innych.

Moje główne tematy to: 

Zamki Francuskie –  wykład ma dużo bardziej rozbudowaną treść niż zamieszczone tutaj artykuły. (min. 2 części)

Pałace Mazowsza – czyli szklakiem hrabianek i szlachcianek  (min. 3 części)

Rozważny i Romantyczny  – czyli opowieść o dwóch książętach Poniatowskich.

  • Jestem przewodnikiem po Warszawie  –  moja druga strona http://ilikewarsaw.pl/ –  oprowadzam wycieczki Szlakiem Warszawskich Pałaców –   są to moje autorskie trasy.
  • Prowadzę wycieczki po Pałacach Mazowsza  –  również moje autorskie trasy.
  • Pracuję okazjonalnie jako pilot/przewodnik po Moskwie i po francuskich zamkach. Wycieczki prowadzę według moich autorskich tras. Są to wyjazdy bardzo historyczne.
  • Staram się ciągle ulepszyć mój warsztat fotograficzny i robić zdjęcia zamków pałaców i dworów, tak żeby jak najwięcej osób chciało je odwiedzić  –  nawet te które są w kompletnej ruinie. Wszystkie zdjęcia na stronie są wykonane przeze mnie – chyba że wskażę innego autora.
  • Jestem otwarta również na inne formy współpracy o ile będą one zgodne z moimi zainteresowaniami a najlepiej z promowaniem naszego i europejskiego Dziedzictwa Narodowego