Nazywam się Emilia Szutenbach, z wykształcenia jestem historykiem i  absolwentem Akademii Dziedzictwa, dzięki której poszerzyłam znacznie wiedzę o naszych zabytkach i ich ochronie. Temat ochrony zabytków tak bardzo mnie wciągnął, że w 2020r. założyłam Fundację Promujemy i Ratujemy Polskie Zabytki.  Zawodowo, od przeszło 20 lat, jestem związana z turystyką.

Od dawien dawna pałace, zamki i dwory były moją wielką pasją, pasją, którą w końcu zamieniłam na pracę zawodową.  W tym roku, otworzyłam firmę „Pałacowo”, której misją jest promowanie obiektów rezydencjonalnych w każdy możliwy sposób. Tak więc wygłaszam wykłady, organizuję autorskie wycieczki, promuję cudze ale też i sama piszę teksty, które dotyczą naszego „pałacowego dziedzictwa”. Nagrywam również podcasty dla tych którzy lubią tą formę przekazu medialnego.

Moja Firma – „Pałacowo-Emilia Szutenbach” jest wpisana do Rejestru Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 2506

Dzięki mojej pracy pragnę obalić mit, panujący wśród części naszego społeczeństwa, że nasze pałace, zamki i dwory zostały zniszczone przez różnych wrogich najeźdźców.  Oczywiście do pewnego stopnia jest to prawda, ale według mnie, ciągle za mało mówi się o tym, że chyba najwięcej zabytkowych obiektów zostało zniszczonych przez nas samych, przez Polaków. Choć powody zniszczeń mogły być różne począwszy od braku funduszy na ich utrzymanie aż do celowego podpalenia włącznie.

Kolejną istotną kwestią, którą poruszam w swojej działalności to ludzie. Ludzie, którzy w tych pałacach, dworach, zamkach żyli, umierali, walczyli o nie,  czy o tych którzy je budowali itd. Trzeba pamiętać, że obiekty zabytkowe są scenografią ludzkich historii. 

Pragnę również pokazywać i promować miejsca, które mają wspaniałe zabytki, które są zadbane i które warto wspierać aby się dalej rozwijały. A niektórym być może trzeba podpowiedzieć co jeszcze można ulepszyć. 

Od czasu do czasu będę też opowiadać i zachęcać Was do poznania wspaniałych rezydencji w Europie i na Świecie.  Krótko mówiąc,  materiał jest bogaty i bardzo ciekawy. Mam nadzieję, że uda mi się Was zachęcić do wizyt na mojej stronie czy odwiedzać ze mną „pałacowe miejsca”Emilia