Lit à la polonaise w Zamku Chambord
Odwiedzając zamki francuskie w zeszłym roku, a konkretnie zamek Chambord, natrafiłam na bardzo ciekawy mebel a konkretnie łóżko – które było podpisane „Lit à la polonaise” Byłam bardzo zdziwiona tą nazwą.
Ale szybko znalazłam sobie wyjaśnienie – w zamku Chambord mieszkał przez kilka lat nasz król Stanisław Leszczyński, więc pomyślałam że to zapewne łóżko w którym spał i stąd też nazwa. Później przyszła refleksja, że Stanisław Leszczyński był bardzo rosłym mężczyzną i chyba by się w nim nie zmieścił. Chociaż, z drugiej strony, należy pamiętać, że w tamtych czasach spano na pół siedząco, lekarze wierzyli, ze dzięki temu jest lepsze krążenie a spanie w pozycji całkowicie leżącej jest wielce niezdrowe. Mogła w tym łóżku spać także jego córka Maria Leszczyńska, żona Ludwika XV i królowa Francji. Na pewno go odwiedzała w tym pięknym zamku. https://www.chambord.org/fr/
Jak duże było moje zdziwienie, kiedy będąc w Pałacu w Nieborowie, który znajduje się pomiędzy Łowiczem a Skierniewicami, w Sypialni Wojewody stoi również łóżko à la polonaise.
No cóż nie jestem ani historykiem sztuki ani meblarstwa, więc nie wiedziałam że istnieje typ łóżka w stylu polskim.
Kiedy Maria Leszczyńska została królową Francji (1725-1768) w tym kraju zapanowała moda na polskość. A wiadomo, że to głównie Francja dyktowała modę w Europie więc i ten nurt przedarł się na arystokratyczne salony. Ponad to w XVIII wieku nastąpił rozkwit kultury mieszkaniowej, nastał złoty wiek meblarstwa. Także i w Polsce zaczęto zmieniać wystroje wnętrz. Do tej pory mieliśmy do czynienia z surowymi siedzibami sarmatów, przystrajanych tylko okazjonalnie na przyjazd ważnych gości. W XVIII to się zmieniło, i nie jeden szlachcic prawie stracił majątek, gdy żona na modę cudzoziemską zaczęła urządzać rezydencje.
Łóżko w stylu polskim w Nieborowie
Hieronimowi i Helenie Radziwiłłom bankructwo nie groziło, więc i oni zadbali o ciekawy wystrój wnętrz w swoim pałacu w Nieborowie, stąd też u nich w sypialni łóżko à la polonaise.
Czym się charakteryzuje takie łóżko polskie. Formę tworzy baldachim w formie kopułki z lambrekinem zintegrowany z drewnianymi przyczółkami łózka za pomocą metalowych żeber ukrytych w zasłonach. Zasłony w ciągu dnia związywano na rogach, a na noc można je było tak rozłożyć że tworzyły rodzaj szczelnie otaczającego namiotu.
Okazuje się że Zygmunt Radziwiłł zdemontował łóżko i schował , następny właściciel wprawdzie łóżko wyciągnął ze składziku, zmontował je od nowa ale bez baldachimu. Dopiero w 2016 zdecydowano się w Nieborowie na rekonstrukcję łóżka, i od listopada możemy podziwiać przykład łózka à la polonaise w Nieborowie.
Więcej na temat łóżka à la polonaise można znaleźć w „Spotkaniach z Zabytkami ” Nr 1. 2018 http://www.spotkania-z-zabytkami.pl/
Jedna odpowiedz
KS
Właśnie przed chwilą zwiedzaliśmy Chambord, tez mnie ta nazwa zafrapowała. Na stronach francuskich znalazłam dodatkowe wyjaśnienie: otóż łóżko à la polonaise nie stoi prostopadle do ściany, a wzdłuż.