Rogalin i barwne losy Panów Raczyńskich

with Jeden komentarz

Raczyńscy, to jeden z bardziej znaczących i zasłużonych rodów Wielkopolski. Jedną z ich siedzib jest pałac w Rogalinie. W tym podkaście, chciałabym przybliżyć losy kilku panów z tej rodziny.  Zacznę opowieść o Kazimierzu Raczyńskim, który wystawił pałac w Rogalinie ale również w Warszawie na ul. Długiej 7, gdzie obecnie znajduje się Archiwum Akt Dawnych http://agad.gov.pl/. Opowiem dlaczego Kazimierz, był postacią mocno kontrowersyjną. Ale też przybliżę losy Edwarda Raczyńskiego po którym została chociażby Biblioteka im. Raczyńskich w Poznaniu, czy Kaplica Królewska w Poznańskiej Katedrze. Opowiem też o jego dość makabrycznej śmierci. Wyjaśnię skąd w tej rodzinie wzięło się niepolskie imię Roger i wspomnę o Boskim Edziu, przez którego dwie mądre kobiety przestały ze sobą się przyjaźnić.

Ale Rogalin, to nie tylko siedziba rodu Raczyńskich ale również wspaniała Galeria Sztuki, owoc pasji Edwarda Aleksandra Raczyńskiego, czyli Boskiego Edzia.  Przyjaźnił się on z artystami jemu współczesnymi których obrazy kolekcjonował. W Galerii wiszą obrazy Malczewskiego, Matejki,  Boznańskiej, Fałata, Wyczółkowskiego i wielu wielu innych.

Zwiedzając Rogalin nie można zapomnieć o jego otoczeniu. Zaraz za pałacem, znajdziemy ogród w stylu barokowym, który zgodnie z panującą w czasach powstawania budowli modą, wpisywał się w koncepcję „entre cour et jardin” (między dziedzińcem a ogrodem). Poza tym ogrodem, na znajdujących się tam nadwarciańskich łąkach rosną prastare dęby, które nazwane są: Lech, Czech i najstarszy z nich Rus.

Nie można też przejść obojętnie obok kaplicy – mauzoleum Raczyńskich, którą miał zaprojektować Edward Raczyński.

Tak więc jak sami widzicie, jest sporo do zobaczenia w Rogalinie, ale myślę, że dużo ciekawiej będzie się Wam oglądało to miejsce, jeżeli wysłuchacie tego podkastu.

Jeżeli będziecie mnie wesprzeć jako twórcę możecie postawić mi wirtualną kawę, jest to dość proste, wystarczy wejść na poniższy link.

https://buycoffee.to/palacezamkidwory

Wybrana Literatura
  1. Edward Raczyński, Rogalin i jego Mieszkańcy.
  2. Edward Raczyński, Pani Róża
  3. Magdalena Jastrzębska, Pani na Złotym Potoku, opowieść o Marii z Krasińskich Raczyńskiej
  4. Jan Skuratowicz, Dwory i Pałace Wielkopolski
  5. Marcin i Piotr Libiccy, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce
  6. Alina Hinc, Raczyńscy jakich nie znacie.
  7. Kalicki, Monika Kuhnke, Sztuka Zagrabiona 2, Madonna znika pod szklanką kawy

https://rogalin.mnp.art.pl/

Jedna odpowiedz

  1. whoiscall
    | Odpowiedz

    Thanks.

Zostaw Komentarz