Kamieniec Ząbkowicki czyli na szlaku Marianny Orańskiej

with Brak komentarzy

Ponieważ życie nasze powoli wraca do normy, otworzyły się najpierw parki, potem z pewną obawą muzea i  pogoda też w miarę dopisuje, więc można już zacząć wybierać się na dalsze lub bliższe wycieczki.

Ja dzisiaj chcę Państwu zaproponować podróż szlakiem bardzo niezwykłej kobiety, o której po raz pierwszy usłyszałam w 2016r. Czyli szlakiem Marianny Orańskiej. Marianna, to królewna holenderska, która w drugiej połowie XIX w. zainicjowała budowę, największego chyba w Europie, neogotyckiego pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim.  Niestety nie możemy w pełni cieszyć się splendorem tego miejsca ponieważ w wyniku II wojny światowej, działań wyzwoleńczej Armii Czerwonej i komunistycznego podejścia do zabytków zostawionych na Dolnym Śląsku (lata 1950-1984) zostało stosunkowo niewiele z tego co było. Niemniej jednak, po roku 2012 wykonano olbrzymią pracę żeby przywrócić pamięć o tym miejscu, o Mariannie i żeby odrestaurować co się da w tym  pięknym pałacu.  Dlatego też, jak ktoś z Państwa będzie czy Kłodzku, czy w Lądku Zdroju czy w innym miejscu w Kotlinie Kłodzkiej serdecznie zachęcam do odwiedzenia Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. Potrzebne informacje do zwiedzenia tego miejsca znajdziecie Państwo na stronie pałacu http://palacmarianny.com.pl/

A żeby Państwu przybliżyć i tą wyjątkową kobietę i to malownicze miejsce zapraszam do wysłuchania mojego kolejnego podcastu i obejrzenia kilku zdjęć.

Podstawowa Bibliografia:

  1. Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, Marek Gaworski
  2. W dolinie Pałaców i Ogrodów, Piotr Napierała, Agnieszka Środek
  3. Śmierć Bale i Skandale, Marek Gaworski
  4. Miłość i dramaty Królewny Marianny, Krzysztof R. Mazurski

http://palacmarianny.com.pl/

Zostaw Komentarz