Izabela Czartoryska

with Brak komentarzy
Puławy, Świątynia Sybilli, fot. Emilia Szutenbach
Puławy, Świątynia Sybilli, fot. Emilia Szutenbach
Puławy, Pałac Czartoryskich   fot. Emilia Szutenbach
Puławy, Pałac Czartoryskich fot. Emilia Szutenbach

Pani romantycznego ogrodu we wsi Powązki i Pani na Puławach

Izabela z Flemingów Czartoryska, była bez wątpienia nietuzinkową postacią.  Piękną nie była, ale bywała ładną – jak sama o sobie napisała.  Kobieta z wielkim apetytem na życie. Miała wielu kochanków ale dużo więcej pasji, które sprawiały, że nigdy się nie nudziła. Realizowała się jako matka, pisarka, ogrodniczka, kolekcjonerka sztuki, kustoszka muzeum, masonka, aktorka, kochanka i żona.

Ja w moim podkaście, chcę Państwu trochę tą postać przybliżyć. Tylko trochę, bo nawet mam problem, którą z jej pasji życiowych opisać.  Którą częścią jej życia zająć się bliżej. Bardzo trudny wybór. W związku z tym skupiłam się na jej głośnych romansach, romantycznym ogrodzie założonym przez Księżną we wsi Powązki,  pałacem w Puławach i pasją kolekcjonerską naszej bohaterki.  I też nie mogłam pozwolić sobie na to żeby się bardzo rozwodzić.

Jeżeli jednak, a szczerze mówiąc mam wielką nadzieję, że tak będzie, ta postać was zainteresuje, odsyłam do mojego spisu lektur, które bez wątpienia dużo bardziej niż mój podcast poszerzą waszą wiedzę na temat tej niezwykłej kobiety.

Ponad to pragnę zaprosić na wycieczkę ze mną właśnie do Puław ale też Kozłówki. Gdzie będę opowiadała i o Izabeli i o jej córce Zofii Zamoyskiej.

Jeżeli ktoś by się chciał dowiedzieć coś więcej o innych słynnych Izabelach Czartoryskich i dlaczego na Elżbiety wołano Izabele  – to podaję link do podcastu o Izabeli Lubomirskiej  – która też przez jakiś czas była Izabelą Czartoryską https://palacezamkidwory.com/izabela-lubomirska-pani-mokotowa-wilanowa-lancuta/

Wybrana Literatura 

Gabriela Pauszer-Klonowska „Pani na Puławach”

Katarzyna Bik „Najdroższa”

Jadwiga Dackiewicz „Paryż Zdradzony”

Izabela Czartoryska „Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów”

„Słynne kobiety w Rzeczypospolitej XVIII wieku”  pod red. Agaty Roćko i Magdaleny Górskiej

Stanisław Wasylewski „Portrety pań wytwornych”.

Duc de Lauzun „Pamiętniki”

Teresa Grzybkowska „Kobieta wodzem chwalebnego czynu”

Spotkania z Zabytkami nr.3-4Marzec 2020 „Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – narodziny i wiek dojrzały”

Spotkania z Zabytkami nr.11-12 Listopad 2021 „Zespół Rezydencyjny Książąt Czartoryskich w Puławach pomnikiem Historii”

Zostaw Komentarz